Na rynku dostępnych jest wiele środków czyszczących, ale ostatecznie wszystkie ich formuły można podzielić na jedną z czterech odrębnych kategorii:
- detergenty,
- odtłuszczacze,
- środki ścierne,
- kwasy.
Ostatecznie każdy ma określone zadanie, co oznacza, że niezwykle istotne jest użycie odpowiedniego preparatu do danego zadania. Aby mieć pewność, że właśnie to robisz, przedstawiamy różnicę między poszczególnymi środkami czyszczącymi oraz zadania, do których można ich używać, a których nie.
Detergenty
Detergenty zmniejszają napięcie powierzchniowe wody i ułatwiają rozproszenie środków czyszczących na powierzchni lub w tkaninie. „Detergenty obejmują środki czyszczące zwane środkami powierzchniowo czynnymi, które są długołańcuchowymi węglowodorami, które z jednej strony lubią wodę (hydrofilowe), a z drugiej nienawidzą wody (hydrofobowe)
Najpopularniejszymi rodzajami detergentów są detergenty do naczyń i prania, ale termin ten może obejmować szereg produktów, w tym szampon i mydło do rąk. Ponadto te środki czyszczące mogą zawierać również inne składniki, takie jak enzymy i zmiękczacze wody.
Kiedy używać detergentu
Detergenty nadają się do wielu podstawowych zadań czyszczących, od mycia naczyń i prania po mycie podłóg. W zależności od produktu często konieczne jest oczyszczenie powierzchni detergentem przed odkażaniem lub dezynfekcją.
Kiedy nie używać detergentu
Detergentu nie należy stosować w sytuacjach, w których środek czyszczący na bazie wody nie byłby odpowiedni (jedwab lub wełna) lub gdy pH detergentu nie jest zgodne z powierzchnią ( np. marmurem ).
Odtłuszczacze
Odtłuszczacz to wszystko, co usuwa olej, na przykład tłuszcze i białka. Spraye do czyszczenia wielu powierzchni zawierające środki powierzchniowo czynne, proszki do szorowania i kwasy mogą rozbić olej. Ogólnie rzecz biorąc, produkty o wyższym pH są najskuteczniejsze w usuwaniu oleju. Na przykład środki do czyszczenia piekarników są silnie zasadowe, ponieważ muszą usuwać przypalone, zwęglone zabrudzenia, które gromadzą się z biegiem czasu.
Kiedy stosować odtłuszczacze
Używaj środków odtłuszczających za każdym razem, gdy masz tłuste plamy które musisz usunąć. Płynny detergent do naczyń używany do ręcznego mycia naczyń faktycznie działa jak odtłuszczacz, gdy zostanie zastosowany do wstępnego usunięcia tłustych plam na tkaninach.
Kiedy nie stosować odtłuszczaczy
Nie używaj środków odtłuszczających, jeśli nie próbujesz usunąć oleju. Na przykład, jeśli na blacie kuchennym masz plamę na bazie wody, taką jak kawa lub czerwone wino, odtłuszczacz nie usunie koloru. Nic podobnego nie dotyczy prania.
Materiały ścierne
Materiały ścierne to materiały używane do usuwania brudu i innych zanieczyszczeń z powierzchni. Muszą być wystarczająco twarde, aby usunąć zabrudzenia, ale nie na tyle twarde, aby uszkodzić przedmiot, który próbujesz wyczyścić. Środki ścierne do czyszczenia obejmują: druciaki i inne szorujące gąbki, ścierne środki czyszczące w proszku, wybielacze chlorowe, odrdzewiacze, amoniak i środki do czyszczenia szyb. Materiały te wykorzystują energię mechaniczną, którą zapewniasz, i aby mogły zadziałać, wymagają szorowania.
Kiedy stosować środki ścierne
Można użyć środka ściernego, o ile jest on zgodny z materiałem, który próbujesz wyczyścić. Na przykład lustro może być podatne na zarysowania, jeśli zostanie wyczyszczone środkiem ściernym. Do usuwania uporczywych plam, które można usunąć delikatnym szorowaniem, stosuje się zwykle środki ścierne.
Czego nie używać materiałów ściernych
Nie używaj środków ściernych, jeśli mogą one potencjalnie uszkodzić czyszczoną powierzchnię lub jeśli nie będą skuteczne w przypadku określonego rodzaju zabrudzeń.
Kwasy
Kwas to roztwór czyszczący o pH wynoszącym sześć lub niższym. Niektóre produkty do czyszczenia muszli klozetowej zawierają kwasy, dlatego nie należy ich mieszać z wybielaczem. Produkty do usuwania rdzy są również bardzo mocnymi kwasami i nigdy nie należy ich mieszać z wybielaczami. Produkty skuteczne w usuwaniu osadów z mydła są zazwyczaj kwaśne. Niektóre naturalne środki czyszczące, takie jak ocet i sok z cytryny, również należą do kategorii kwasów.
Kiedy stosować kwasy
Słabe kwasy, takie jak ocet i sok z cytryny, można stosować do różnych zadań czyszczących, w tym do usuwania plam po twardej wodzie, czyszczenia toalety i usuwania plam z niektórych ubrań. Kwasy są również pomocne, gdy problemem jest rdza, ponieważ wymagają produktów o pH poniżej 7.
Kiedy nie stosować kwasów
Unikaj stosowania kwasów do czyszczenia delikatnych powierzchni.
Czy produkty czyszczące tracą ważność?
Chociaż środki czyszczące nie psują się w taki sam sposób jak żywność, mają one pewną trwałość i po prostu tracą swoją "moc". Większość produktów staje się mniej skuteczna i potrzeba dłuższego czasu działania, aby uzyskać odpowiedni rezultat. Chociaż nie jest to tak ryzykowne jak jedzenie przeterminowanej żywności, może jednak zakłócać proces sprzątania. Różne rodzaje środków czyszczących ulega degradacji w różnym tempie. Na przykład wybielacz traci szacunkowo 20 procent swojej skuteczności w sześć miesięcy po otwarciu, ale środki do czyszczenia szkła mają dłuższy okres przydatności, niektóre są w stanie utrzymać szczytową skuteczność przez prawie dwa lata. Większość Twoich ulubionych środków czyszczących powinna działać wystarczająco długo, abyś mógł cieszyć się z zakupu. Środki konserwujące są często stosowane w celu przedłużenia okresu przydatności do spożycia produktów i w większości przypadków powinny działać zgodnie z przeznaczeniem przez co najmniej kilka lat
Jak sprawdzić okres przydatności produktu?
Jeśli martwisz się, że niektóre produkty czyszczące straciły ważność – a nie ma podanej daty – zawsze możesz skontaktować się z producentem i podać numer partii. W wielu przypadkach będziesz w stanie stwierdzić, czy produkt nie nadaje się już do użytku. Perfumowane środki czyszczące są naprawdę podatne na termin ważności, ponieważ zapach może drastycznie zmienić się po upływie okresu przydatności. Warto sprawdzić także skład środka czyszczącego: Jeżeli Twój peeling w proszku zbryla się, piana w sprayu nie pieni się lub produkt się odbarwia, czas go wymienić.
Jak prawidłowo przechowywać środki czystości?
Właściwe zabezpieczenie i przechowywanie środków czyszczących może pomóc zmaksymalizować ich żywotność. Na większość środków czyszczących wpływ ma temperatura i światło. Pamiętaj, aby przechowywać środki czyszczące w chłodnym i suchym miejscu, aby zachować ich trwałość. Wyłączaj rozpylacze, gdy produkt nie jest używany i szczelnie zabezpiecz nakrętki. Najlepiej dokładnie przeczytać etykietę, aby zrozumieć okres przydatności do spożycia i sposób w jaki należy je przechowywać.
Jak pozbyć się przeterminowanych środków czyszczących?
Jeśli nie udało Ci się zużyć butelki środka czyszczącego przed upływem terminu ważności, lepiej go wyrzuć – pod warunkiem, że zachowasz ostrożność podczas usuwania wszelkich resztek produktu znajdujących się w środku. Większość środków czyszczących posiada instrukcje dotyczące utylizacji, których należy przestrzegać, ponieważ toksyczne formuły mogą być niebezpieczne dla kanalizacji i dróg wodnych. Większość nietoksycznych formuł ulega biodegradacji i można je bezpiecznie wylać do kanalizacji. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami producenta podczas utylizacji i tak jak nigdy nie mieszasz ze sobą różnych produktów podczas czyszczenia, tak też nigdy nie powinieneś mieszać ich razem podczas utylizacji.