(18) 354 37 67
sklep@esilver.eu
Czy wiesz że Twój telefon komórkowy ma więcej zarazków niż toaleta? Telefony komórkowe są tak powszechną częścią codziennego życia, że większość z nas nawet nie myśli o tym, jak często sobie z nimi radzimy. Przeciętny człowiek dotyka telefonu dziesiątki razy dziennie, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. W końcu wszyscy bezczynnie podnieśliśmy telefon, żeby sprawdzić godzinę lub zrobić szybkie zdjęcie! Można oczekiwać, że w telefonie nagromadzi się niewielka liczba bakterii, ale badania wykazały, że wielu z nas nie docenia tego, jak brudne mogą być nasze telefony.
Na powierzchnię telefonu trafiają bakterie i drobnoustroje, których nie widać gołym okiem, a które mogą być źródłem zakażenia. Na swoim telefonie komórkowym możesz znaleźć nawet endobakterie, jak choćby gronkowca złocistego. A więc, ile bakterii jest teraz w Twoim telefonie i czy jest to coś, o co powinieneś się martwić?
Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, ile bakterii gromadzi się w telefonie - i jak szybko się to gromadzi. Naukowcy odkryli, że telefony mają na sobie dziesięć razy więcej bakterii niż deski sedesowe. Brzmi to szokująco, ale należy pamiętać, że deski sedesowe są regularnie czyszczone i dezynfekowane - telefon nie. Będziesz także dotykać powierzchni telefonu niezliczoną ilość razy w ciągu dnia, aby bakterie ze skóry w naturalny sposób przenosiły się na telefon. Jednak czy to naprawdę jest tak niebezpieczne, jak się wydaje?
Tak i nie. Nie wszystkie bakterie są szkodliwe - w rzeczywistości całe nasze ciało pokryte jest warstwą bakterii, która w naturalny sposób przenosi się na telefon przy każdym dotknięciu. Nasze ciała wiedzą, jak radzić sobie z tymi bakteriami - niektóre z nich są nawet dobre dla nas - więc nie wywołują choroby. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie powinieneś martwić się o czyszczenie i zdezynfekowanie telefonu, szczególnie w czasie pandemii Covid-19. Wiele z tych bakterii dostarcza pożywienia dla zarodników pleśni, które mogą łączyć się z komórkami skóry i drobinami kurzu, tworząc mazistą pozostałość wewnątrz obudowy telefonu.
Warto też pamiętać, że nie mieszkamy w idealnie higienicznych pomieszczeniach (tyle, jak byś chciał!). Jeśli położysz telefon w łazience lub na biurku, zostanie on pokryty bakteriami z tych powierzchni. Jeśli złapałeś(-aś) jakieś szkodliwe bakterie - powiedzmy, dotykając surowego kurczaka :) - i używasz telefonu przed umyciem rąk, obudowa telefonu może łatwo stać się wylęgarnią poważniejszych bakterii. I oczywiście, jeśli ktoś inny dotknie Twojego telefonu, wszelkie bakterie lub wirusy, które mogą na nim zostawić, będą teraz również Twoim problemem. Bakterie, które znajdują się na telefonach, mogą być źródłem chorób. Wystarczy jednak odkazić telefon komórkowy raz na jakiś czas, przetrzeć ekran płynem na bazie alkoholu i problem znika.
Oczywiście nie tylko telefon komórkowy z ekranem dotykowym wymaga od czasu do czasu czyszczenia. We współczesnym świecie istnieją dziesiątki urządzeń i gadżetów, z których korzystamy na co dzień, a najgorsze to klawiatury komputerowe, myszy i piloty telewizyjne. Dzieje się tak, ponieważ w przeciwieństwie do nowoczesnych smartfonów mają one rzeczywiste przyciski i klucze, oferując wiele małych zakamarków, w których mogą rozmnażać się bakterie.
Czego potrzebujesz, aby zdezynfekować telefon?
Możesz też wykorzystać chusteczki do dezynfekcji telefonów. Do czyszczenia smartfona nie należy używać płynu do mycia szyb, płynów z rozpuszczalnikiem, amoniakiem ani materiałów ściernych. Pod żadnym pozorem nie wkładaj telefonu pod bieżącą wodę ani nie zanurzaj go w preparatach dezynfekujących. Najlepiej wykorzystać preparat odkażający i ściereczkę do czyszczenia okularów – to wszystko, czego potrzebujesz, żeby skutecznie oczyścić smartfon.
Ważne jest, aby regularnie czyścić i dezynfekować telefon, jeśli chcesz mieć pewność, że nie ma na nim żadnych szkodliwych bakterii ani wirusów. Czym czyścić telefon? Jakimi środkami należy dezynfekować telefon, aby pozbyć się bakterii z jego powierzchni? Aby to zrobić, użyj środka odkażającego na bazie alkoholu o stężeniu co najmniej 70%. Najlepszym rozwiązaniem do czyszczenia telefonu jest odkażający spray alkoholowy Velox Spray, ponieważ można lekko spryskać szmatkę i wytrzeć telefon. Chusteczki dezynfekujące również się sprawdzą, ale często można je namoczyć w zbyt dużej ilości środka dezynfekującego, co nie jest dobre do czyszczenia wrażliwej elektroniki smartfona. Etui do telefonu możesz umyć pod bieżącą wodą, ciepłą wodą z mydłem, za każdym razem, kiedy dezynfekujesz ekran. Wystarczy wykorzystać niewielką ilość wody z dodatkiem mydła i wytrzeć etui czystym ręcznikiem albo ściereczką z mikrofibry, aby pozbyć się drobnoustrojów. W ten sposób możemy umyć etui silikonowe – w przypadku etui książkowych woda może trwale uszkodzić materiał.
Ważne jest, aby zwrócić uwagę na 70% środek dezynfekujący, jeśli chcesz mieć pewność, że Twój telefon jest w pełni zdezynfekowany. Dzieje się tak, ponieważ większość bakterii jest chroniona przez rodzaj skorupy, a do jej rozbicia potrzebujesz silnej formuły zawierającej 70% alkoholu.
Jeśli chcesz wyczyścić klawiaturę, pilota telewizora lub inne urządzenie elektroniczne, takie jak włącznik światła, możesz również użyć do tego sprayu Velox Spray. Został zaprojektowany jako uniwersalny spray, dzięki czemu można regularnie dezynfekować i odkażać każdą powierzchnię lub urządzenie – smartfony, piloty, klawiatury, słuchawki i najróżniejsze ekrany. Wystarczy rozpylić go nad suchą ściereczką i dokładnie wytrzeć powierzchnię urządzenia. W ten sposób eliminujemy chorobotwórcze patogeny i mnóstwo drobnoustrojów.
Jeżeli zachowujemy podstawowe zasady higieny i przebywamy w domu, wystarczy przetrzeć smartfon środkiem dezynfekującym raz dziennie, wieczorem, po całym dniu użytkowania. Jeżeli wychodzimy z domu, korzystamy z komunikacji miejskiej, robimy zakupy w sklepie lub idziemy do restauracji, warto czyścić smartfon częściej. Przy zastosowaniu odpowiedniego preparatu do dezynfekcji nie uszkodzimy ekranu ani innych powierzchni telefonu. Aby uniknąć ryzyka uszkodzenia ekranu, możemy wykorzystać szkło hartowane.
Nasz telefon będzie gromadził mniej drobnoustrojów, jeśli zachowamy proste zasady higieny rąk. Częste mycie rąk i regularne dezynfekowanie dłoni sprawia, że przenosimy na smartfon mniej bakterii. Najlepiej po każdej podróży komunikacją miejską lub taksówką użyć podręcznego żelu dezynfekującego.