W esilver.eu zdajemy sobie sprawę z krytycznej roli, jaką czystość i higiena odgrywają w utrzymaniu zdrowego środowiska. Antybakteryjne środki czyszczące dostępne w naszej ofercie są specjalnie opracowane, aby zwalczać i eliminować szkodliwe bakterie, nasze najwyższej jakości środki czyszczące są zaprojektowane tak, aby pomóc Ci z łatwością osiągnąć wyjątkowe standardy higieny. Nasze uniwersalne środki czyszczące są zatwierdzone zgodnie z normami i posiadają akredytację w zakresie zabijania bakterii, wirusów i zarazków.
Nasze środki czyszczące o działaniu antybakteryjnym zostały starannie opracowane w oparciu o zaawansowane formuły i wykorzystują siłę składników o udowodnionym naukowo działaniu, aby skutecznie zwalczać szeroką gamę bakterii, zarazków i tłuszczu.
Od typowych powierzchni domowych po obszary komercyjne o dużym natężeniu ruchu w szpitalach, biurach, pomieszczeniach czystych itp. nasze środki czyszczące antybakteryjne zapewniają niezawodne rozwiązanie do dezynfekcji, dając Ci spokój ducha, wiedząc, że Twoje otoczenie jest dokładnie zdezynfekowane.
W przeciwieństwie do innych środków czyszczących powierzchnie, te uniwersalne produkty są idealne do dezynfekcji i odkażania placówek medycznych, placówek edukacyjnych, centrów sportowych, firm i wszędzie tam, gdzie wymagana jest czystość kliniczna. Te wszechstronne formuły różnią się i zależą od rodzaju wymaganego czyszczenia. Niektóre są szybko schnące, inne można wytrzeć, niektóre są rozcieńczone i czyste bez konieczności spłukiwania, a na koniec formuły, które wymagają spłukiwania.
Czym są produkty do dezynfekcji powierzchni?
Produkty do dezynfekcji powierzchni są stosowane do dezynfekcji powierzchni, co odnosi się do aplikacji chemicznych środków dezynfekujących na powierzchnie w celu ich dezynfekcji. Ta dezynfekcja różni się od dezynfekcji aerozolem/suchą mgłą i dezynfekcji wodnej pod względem wymagań dotyczących środka dezynfekującego, jak również sposobu aplikacji. Zasadniczo przyjmuje się, że ten rodzaj dezynfekcji obejmuje przede wszystkim traktowanie powierzchni łatwych do czyszczenia, zmywalnych i odpornych na działanie chemikaliów.
Typowe zastosowania środków dezynfekujących powierzchnie w zastosowaniach profesjonalnych:
Poniższe zastosowania zawsze wymagają dezynfekcji za pomocą środków dezynfekujących powierzchnie:
- Przemysł spożywczy (blaty robocze, obszary produkcyjne)
- Przemysł farmaceutyczny, laboratoria
- Dezynfekcja powierzchni w placówkach służby zdrowia (szpitale, gabinety lekarskie, domy opieki)
- Zastosowania weterynaryjne (praktyki)
Które obszary/powierzchnie wymagają dezynfekcji powierzchni?
Co należy dezynfekować środkami do dezynfekcji powierzchni, kiedy, jak, przez kogo i czym – wszystko to musi być określone w planie higieny . Plan higieny zazwyczaj obejmuje wszystkie powierzchnie, które a) są narażone na zwiększony kontakt z materiałami patogennymi i b) które są narażone na częsty kontakt ze skórą. (Powierzchnie kontaktowe)
Dezynfekcja powierzchni musi być przeprowadzana prawidłowo.
Podczas gdy w wyżej wymienionych placówkach za dezynfekcję powierzchni szpitalnych i dezynfekcję odpowiadają zazwyczaj higieniści i specjaliści ds. dezynfekcji, niestety w instytucjach publicznych (administracjach, przedszkolach), biurach/przemyśle i gospodarstwach domowych obowiązki te zdarzają się rzadziej.
W tych obszarach ludzie często niefrasobliwi podchodzą do dezynfekcji powierzchni, stosując nieprawidłowe, niewłaściwe lub przesadne praktyki dezynfekcyjne .
Głównym winowajcą jest tutaj zazwyczaj niewystarczająca wiedza na temat mikrobiologii i środków dezynfekujących. Prawidłowe stosowanie środków dezynfekujących powierzchnie sprawia, że każdy rodzaj dezynfekcji jest wielokrotnie skuteczniejszy i mniej szkodliwy dla środowiska i konsumentów.
Przykłady powierzchni znajdujących się w obszarach wysokiego ryzyka, które należy rozważyć w celu dezynfekcji:
- Podłogi i powierzchnie robocze
- Często dotykane powierzchnie (klamki, poręcze)
- Urządzenia sanitarne (toalety, umywalki, krany itp.)
- Powierzchnie zabiegowe (kanapy, łóżka itp.)
- Wyposażenie medyczne
Ważne podstawowe wytyczne dotyczące dezynfekcji powierzchni:
Nie dezynfekuj powierzchni przed ich czyszczeniem!
Brud znacznie zmniejsza skuteczność każdego środka dezynfekującego na wszystkich powierzchniach. Motto brzmi: „Nie można zdezynfekować brudu”. Kurz, tłuszcz, krew i inne zanieczyszczenia powierzchni tworzą idealną warstwę ochronną dla wszystkich mikroorganizmów, która chroni je przed środkami dezynfekującymi. Czyszczenie usuwa te warstwy ochronne, zapewniając drogę dla produktów dezynfekujących powierzchnie i zwiększając skuteczność dezynfekcji powierzchni w ogóle.
Samo dokładne czyszczenie powierzchni wodą i mydłem z sera, bez środków dezynfekujących, usuwa do 99% patogenów. Dezynfekcja i czyszczenie powierzchni idą więc ręka w rękę.
Nie dezynfekuj powierzchni bez odpowiedniego planu higieny!
Innymi słowy, tylko dezynfekcja powierzchni, która jest właściwie zaplanowana i przeprowadzana regularnie i konsekwentnie z odpowiednią wiedzą specjalistyczną, będzie udowodniona jako skuteczna. Arbitralna dezynfekcja powierzchni bez planu jedynie promuje oporność patogenów i marnuje znaczną część spektrum działania środka dezynfekującego. Bakterie w szczególności reagują szybko i bezwzględnie na niespójnie stosowane koncepcje higieny i niewłaściwe metody dezynfekcji powierzchni.
Dezynfekcja powierzchni: przecieranie jest lepsze niż spryskiwanie
Dezynfekcja powierzchni czyszczonych przez rozpylanie jest bardzo popularna, ale ma znaczną wadę, ponieważ powierzchnie nie są w pełni pokryte i mogą powstawać niepożądane aerozole. Dlatego też, aby zapewnić optymalną dezynfekcję powierzchni, należy zawsze stosować metodę rozpylania i przecierania.
Zawsze używaj odpowiednich środków dezynfekujących powierzchnie
W prywatnych warunkach często stosuje się nieprawidłowe lub nieodpowiednie produkty do powierzchni. Stosowanie środków czyszczących do sanitariatów i kuchni z dodatkiem środków dezynfekujących (zwykle chlorku benzalkoniowego lub innego czwartorzędowego związku amoniowego) stało się niemal modne. Jednak produkty te są zazwyczaj stosowane w sposób nieukierunkowany i często są zbyt słabe, aby prawidłowo dezynfekować powierzchnie. Reklamowe zapewnienia, takie jak „usuwa 99,9% bakterii” brzmią imponująco, ale w praktyce rzadko są realistyczne, biorąc pod uwagę krótki czas ekspozycji. W rzeczywistości, gdy są stosowane w ten sposób, jedynie promują oporne zarazki.
Produkty do dezynfekcji powierzchni: jaka jest różnica między środkami czyszczącymi, środkami dezynfekującymi i środkami czyszczącymi dezynfekującymi?
Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów do dezynfekcji powierzchni. Podstawowe rozróżnienie to środki czyszczące, środki dezynfekujące i środki czyszczące dezynfekujące. Wszystkie z nich mają swoją własną, szczególną przydatność, a także pewne zalety i wady.
- Środki czyszczące przede wszystkim usuwają brud i tłuszcz. Mają silne działanie czyszczące, zazwyczaj należy je spłukać, aby zapobiec ich przywieraniu do powierzchni i mają jedynie słabe działanie dezynfekujące. Ten rodzaj kontroli zarazków nazywa się dekontaminacją.
- Środki dezynfekujące są przede wszystkim odpowiedzialne za eliminację patogenów na powierzchniach. Zazwyczaj mają one jedynie umiarkowany efekt czyszczący (wyjątkiem są środki dezynfekujące na bazie alkoholu lub alkoholu przeznaczone do stosowania na małych powierzchniach) i dlatego wymagają dokładnego wstępnego czyszczenia. Ponieważ środki dezynfekujące można „pozostawić” na powierzchniach, mogą one również mieć pewien efekt ochronny w zależności od produktu.
- Środki czyszczące dezynfekujące są produktami o podwójnym zastosowaniu. Chodzi o przeprowadzenie dezynfekcji i czyszczenia w jednej operacji. Jednakże, ponieważ produkty te nie są ani „rybą, ani ptactwem”, są one zazwyczaj nieco mniej skuteczne niż dokładny dwuetapowy proces, który obejmuje czyszczenie, a następnie dezynfekcję. Jednak oszczędzają czas. W przypadku niektórych zastosowań, takich jak dezynfekcja podłóg lub dezynfekcja mniejszych powierzchni (chusteczki), środki czyszczące dezynfekujące są preferowanym wyborem.